Jak se fotí skřivan lesní

1. července 2010 v 21:56 | František Kopecký
Předem velká omluva těm, kteří ještě neztratili trpělivost a občas na můj blog zabrousí podívat se, jestli jsem sesmolil něco nového. Upřímně obdivuji ty, kteří dokáží pravidelně aktualizovat své stránky, mě na to pořád nějak nezbývá čas a sezení u počítače mám dost v práci a tak většinou nemám sílu a náladu něco sepisovat, když už se i ten čas náhodou najde. Rád bych se s vámi ale podělil o své první setkání se skřivanem lesním (Lullula arborea). Podle literatury je to velmi plachý pták a v mém okolí se skoro nevyskyuje a tak jsem dosud neměl možnost ho pozorovat. Až do minulého týdne. To jsem zavítal k Bzenci, kde jsem plánoval strávit noc s lelky a navečer jsem obhlížel terén. V jednom místě jsem narazil na chocholouše s plným zobákem krmení. Zahlédl jsem ho jen letmo, ale všiml jsem si, že sedl na zem o kousek dál. Tu jsem si vzpomněl na radu Jardy Vaňka: "Když se chceš k ptákovi přiblížit, musíš se chovat jako on!". Nasadil jsem tedy výraz chocholouše a začal se pomalu přibližovat. V ten moment jsem si ověřil, že tato metoda funguje patrně i na příbuzné druhy. Mezi řídkou vegetací jsem zahlédl domnělého chocholouše a už už si chystal fotoaparát na dokumentační foto. Jak si ho ale prohlížím, tak mi došlo, že to asi chocholouš nebude. Znejistěl jsem, vypadl z role a začal se tvářit nejspíš jako blbec. Pták poznal změnu výrazu a zase poodlétl. Hned jsem vytáhl terénní příručku a o stránku dál za chocholoušem na mě z obrázku hledí skřivan lesní - bingo! Stačilo nasadit tedy výraz skřivana, pokud možno co nejvíc lesního a na mysli mi vytonula rada dalšího Jardy, tentokrát Závory: "Nesmíš se k ptákům přibližovat přímo, ale šikmo mimo ně!" (tehdy sice mluvil u husách, ale já jsem si toto pravidlo zobecnil). Začal jsem tedy křižovat terén jako plachetnice proti větru a za chvíli jsem zkrátil vzdálenost ke skřivanovi na polovinu. Stále držím správný výraz, skřivan po mě po očku nepřetržitě kouká, ale sedí. Pak už jen stačí přiložit oko k hledáčku a vypálit sérii. A tady je výsledek:
Skřivan lesní
Já vím, máte pravdu, není to žádný zázrak, ale pro mě má velkou cenu. Je to přeci můj první skřivan lesní. Jardové díky za něj! Bez vašich rad bych to nedokázal. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Štěpán Mikulka Štěpán Mikulka | Web | 11. července 2010 v 8:21 | Reagovat

Velice vtipné a v mnohém poučné:-). Potřeboval bych ještě tvoji fotku, jak se tvářit co nejvíce jako skřivan lesní - já umím jen skřivana polní:-).

2 Franta Franta | 12. července 2010 v 21:59 | Reagovat

Není to nic těžkého, chce to jen trochu cviku :-). Při tvých maskovacích schopnostech to pro tebe nebude žádný problém.

3 Luboš Luboš | 18. července 2010 v 6:26 | Reagovat

Skvělej článek, škoda, že jsem tě neviděl jak se umíš převtělovat to mohlo být taky zajímavé.Tak ať se daří i nadále.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama